Jdi na obsah Jdi na menu
 


O sboru

Historie SDH Moravičany

SDH byl v obci založen v r. 1885 a patří mezi nejaktivnější a nejstarší sbory jižní části okresu Šumperk.

V letošním roce sbor oslaví 130. výročí od svého založení. 

 

Po celou dobu svého trvání, snad výjma období dvou světových válek, patřil sbor mezi sbory s bohatou škálou činnosti, když činnost sboru byla řízena zcela dle motta dobrovolných hasičů: "Bližnímu ku pomoci a vlasti ku cti". Dobrovolní hasiči z Moravičan zasahovali při požárech a povodních nejen ve své obci, ale také v jejím okolí.

Nejtěžší povodně postihly naši obec v létě r. 1997, tehdy dosáhla hladina řeky Moravy výšky historického maxima a to 4.95 m. Jakmile situace v obci dovolila, byla část členů sboru a techniky vyslána na pomoc obyvatelům postiženého města Olomouc. 

V  r. 2002 se část členů sboru, v době své dovolené, zapojila do pomoci při likvidaci následků povodní na území Čech a to v obci Obříství, nedaleko města Neratovice v okr. Mělník.

Sbor, jako jeden z prvních dobrovolných hasičských sborů v  ČR, se velmi aktivně zapojil do zásahové činnosti při dopravních nehodách a v letech 1990 - 1998 absolvoval více než 300 výjezdů. K útlumu této činnosti došlo vlivem zařazení jednotky SDH obce do kategorie jednotek místního významu (JPO V/2).